www.teatrstop.pl

 50 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU ' 27 III 2011


                    

 

                                                                          O R Ę D Z I E 

       Dzień dzisiejszy, to nasze  teatralne święto - 50 Międzynarodowy Dzień Teatru. Świąteczny charakter temu dniu nadano z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w czerwcu 1961 r. podczas IX światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI) w Helsinkach. Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa Prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu.
Od tego czasu (to jest od 1962 roku) Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

       Co roku wybrany artysta jest autorem przesłania kierowanego do ludzi teatru i nie tylko na całym świecie. Autorem pierwszego takiego przesłania był francuski poeta, dramaturg, malarz, reżyser filmowy - Jean Cocteau w 1962 roku. Tegoroczną autorką światowego orędzia, odwołującego się do służebnej wobec ludzkości roli teatru jest  Jessica A. Kaahwa z Ugandy. Aktorka i reżyserka pisze o teatrze w służbie ludzkości. Teatr może być narzędziem pokoju i pojednania, może być alternatywą dla rozwiązywania konfliktów. Jego potęgą jest uniwersalny język, którym można przekazać gest pokoju. Teatr jest spontaniczny, ludzki, sięga do archetypów bliskich wszystkim, mniej kosztowny niż wszelkie misje pokojowe ONZ, a może zaoferować znacznie więcej alternatyw. Nie może być oczywiście jedynym narzędziem zaprowadzania pokoju na świecie - pisze Kaahwa, ale powinien się wśród nich znaleźć.

Tegoroczne polskie orędzie napisała aktorka  Krystyna Janda. 

 
   

Teatr potrzebą dla wielu  

 

Teatr wydaje się dziś jednym z najczystszych, w sensie idei, najszczęśliwszych, najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Miejscem, w którym ludzie, korzystając z cudownej umowy, na mocy której, jedni wchodzą na scenę a inni ich słuchają i oglądają, wciąż zastanawiają się nad największymi pojęciami ludzkości: nad miłością, moralnością, prawdą, przyjaźnią, człowieczeństwem. Co więcej, jest to wciąż gorąca, prawdziwa, istotna, a co najważniejsze, bezinteresowna rozmowa. Nic ani nikt, nie ma wpływu na nią, prócz talentów i potrzeb ducha. Niewiele dziś takich miejsc. Pamiętajmy, że Teatr jest co prawda domem dla arystokratów ducha, serca i myśli, miejscem dla wyobraźni, szlachetności i sublimacji, ale nie pozwólmy, żeby był miejscem, tylko dla elit. Starajmy się, żeby był potrzebą dla wielu, wielu ludzi.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, chciałabym złożyć wszystkim ludziom teatru i publiczności najlepsze życzenia z teatrem związane.

Życzę wielkości, szlachetności, odwagi, prostoty, magicznych chwil. Wspaniałego, mądrego i dobrego Teatru. 

Krystyna  Janda  
  materiał nadesłano 15 marca 2011  

ze źródeł Polskiego Ośrodka ITI

                       -   orędzie 2012 - 51 Międzynarodowy Dzień Teatru

                       -   orędzie 2011 - 50 Międzynarodowy Dzień Teatru

                       -   orędzie 2010 - 49 Międzynarodowy Dzień Teatru

                       -   orędzie 2009 - 48 Międzynarodowy Dzień Teatru

                       -   orędzie 2008 - 47 Międzynarodowy Dzień Teatru                         

Powrót