www.teatrstop.pl

 

 

49 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU ' 27 III 2010


                    

 

                                                                             O R Ę D Z I E

       Dzień dzisiejszy, to nasze  teatralne święto - 49 Międzynarodowy Dzień Teatru. Świąteczny charakter temu dniu nadano z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w czerwcu 1961 r. podczas IX światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI) w Helsinkach. Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa Prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu.
Od tego czasu (to jest od 1962 roku) Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

       Co roku wybrany artysta jest autorem przesłania kierowanego do ludzi teatru i nie tylko na całym świecie. Autorem pierwszego takiego przesłania był francuski poeta, dramaturg, malarz, reżyser filmowy - Jean Cocteau w 1962 roku. Tegoroczne orędzie napisała brytyjska aktorka  Judi  Dench.

                                                  

 
   

Teatr źródłem rozrywki i natchnienia  

 

Międzynarodowy Dzień Teatru stanowi okazję, by czcić Jubilata w całej jego różnorodności. Teatr jest źródłem rozrywki i natchnienia, ma moc zbliżania kultur i społeczeństw rozsianych po świecie. Ale ma też inne właściwości: może przekazywać wiedzę.  

Przedstawienia grane są wszędzie, nie tylko w miejscach przypisanych im tradycją. Z teatrem spotykamy się w afrykańskiej wiosce, u stóp gór Armenii, na wysepkach Pacyfiku. Wystarczy tylko przestrzeń i publiczność. Teatr zmusza nas do śmiechu i płaczu, uczy refleksji.  

Przedstawienie to efekt zbiorowego wysiłku. Na pierwszym planie znajdują się aktorzy, ale za nimi kryje się ogromna grupa ludzi, których nie widać. Są nie mniej ważni, a ich umiejętności niezbędne dla realizacji widowiska. Oni także mają udział w sukcesach i triumfach, gdy te szczęśliwie się zdarzają.  

Dwudziesty siódmy marca jest oficjalnym Świętem Teatru. Ale przecież każdy wieczór powinien być takim świętem, jeśli ma przetrwać tradycja bawienia, uczenia i nakłaniania widzów do refleksji. Bo bez publiczności przecież nie moglibyśmy istnieć. 

Judi  Dench  
27 marca 2010  

ze źródeł Polskiego Ośrodka ITI

 

       Wszystkim, którzy czują twórczy związek z teatrem - życzymy scenicznej witalności, pokory, wytrwałości w artystycznych poszukiwaniach i satysfakcji z odnajdywania swoich własnych ról. 

       Teatr nie zna granic. Święto zabawy, nauki i refleksji przypisane jest przedstawieniom "granym wszędzie", bez względu na przestrzeń geograficzną. Ale o tym, że mogą być grane, nie decydują wyłącznie Ci, którzy realizują je bezpośrednio: aktorzy, reżyserzy. Teatr tworzą wszyscy, którzy są mu życzliwi i na swój sposób kochają go. Znani i nieznani, artyści i organizacyjni, dorośli i młodzież, amatorzy i zawodowcy - WSZYSCY, bez jakichkolwiek kompleksów. Po prostu - ludzie wrażliwi. Niekiedy w tym uczuciu do Teatru pojawia się ból, ale taka właśnie jest miłość. A kochać warto, bo tylko wtedy stajemy się bardziej wrażliwi na drugiego człowieka, który może bawić, ale też może prowokować do przeżycia. A jeżeli tak, to niechaj się ono pojawia w Teatrze jak najczęściej.   

                       -   orędzie 2012 - 51 Międzynarodowy Dzień Teatru

                       -   orędzie 2011 - 50 Międzynarodowy Dzień Teatru

                       -   orędzie 2010 - 49 Międzynarodowy Dzień Teatru

                       -   orędzie 2009 - 48 Międzynarodowy Dzień Teatru

                       -   orędzie 2008 - 47 Międzynarodowy Dzień Teatru  

Powrót