Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie
Konferencja naukowo-dydaktyczna po³±czona z warsztatami
TEATR W SZKOLE. ROZWIJA, UCZY, BAWI...
odby³a siê w poniedzia³ek 16 maja 2016 roku w Zespole Szkó³ w Redzikowie
![]() |
Galeria zdjêæ
P R O G R A M :
od godz. 09:00 Rejestracja uczestników w Zespole Szkó³ w Redzikowie
10.00 Otwarcie konferencji
10.15 – 11.30 Referaty plenarne
- prof. Daniel Kalinowski, Dramë do jigrë. O mo¿liwo¶ciach teatru kaszubskiego w szkole…
- mgr Jaromir Szroeder, Animacja ¿ycia teatralnego w oparciu o tradycje i literaturê kaszubsk±
- prof. Adela Kuik-Kalinowska, O pozornej prostocie pisania scenariusza
11.30 – 12.00 przerwa kawowa
12.00 – 15.00 Warsztaty teatralno-dramowe (aktorzy Teatru STOP z Koszalina)
1. Warsztat dramy – podstawowe techniki (1h) dr Lucyna Maksymowicz (Teatr STOP, Politechnika Koszaliñska)
2. Warsztat teatralny – tekst na scenie (1h) Miros³aw Gliniecki (Teatr STOP)
3. Warsztat pantomimy – mimika, gest, ruch (1h) Mieczys³aw Giedrojæ (Teatr STOP, Teatr Ma³ych Form Bydgoszcz)
Panel spotkania wyk³ady:
Jaromir Szroeder – animator kultury, instruktor teatralny, nauczyciel muzyki i jêzyka kaszubskiego. Za³o¿yciel Teatru Dialogus, pomys³odawca i organizator festiwalu Biesiada Teatralna. Od 2008 roku pracownik dzia³u etnografii w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. W ostatnich latach autor m.in. projektów Cassubia Incognita oraz Cyklicznego Festiwalu Cassubia Cantat. Autor ksi±¿ki po¶wiêconej ¿yciu i twórczo¶ci kaszubskiego poety i pie¶niarza ks. Antoniego Pepliñskiego (2009).
Adela Kuik-Kalinowska - profesor nadzwyczajny w Instytucie Polonistyki Akademii Pomorskiej w S³upsku. Autorka prac oraz redakcji tomów po¶wiêconych zagadnieniom topiki romantycznej, literaturze kaszubskiej, a tak¿e inspiracjom buddyjskim w medium polskiej literatury. Organizatorka konferencji naukowych, animatorka ¿ycia kulturalnego regionu. Kierownik merytoryczny Podyplomowych Kwalifikacyjno-Metodycznych Studiów Jêzyka Kaszubskiego sygnowanych przez Akademiê Pomorsk± i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Daniel Kalinowski - profesor nadzwyczajny w Instytucie Polonistyki Akademii Pomorskiej w S³upsku, od 2012 roku prodziekan ds. studiów dziennych i spraw studenckich Wydzia³u Filologiczno-Filozoficznego AP, kierownik Zak³adu Antropologii Literatury i Badañ Kaszubsko-Pomorskich tam¿e. Autor ksi±¿ek i ponad stu artyku³ów naukowych publikowanych w czasopismach oraz publikacjach zbiorowych, specjalizuj±cy siê w historii literatury polskiej XIX wieku.
Warsztaty teatralne poprowadz± aktorzy Teatru STOP:
dr Lucyna Maksymowicz - pedagog - terapeuta; instruktor teatralny; z wykszta³cenia doktor nauk humanistycznych, a z zami³owania zwolennik edukacji poprzez sztukê, w tym szczególnie arteterapii. Konsultant do spraw edukacji w Teatrze STOP. Obecnie adiunkt na Wydziale Technologii i Edukacji Politechniki Koszaliñskiej.
Miros³aw Gliniecki - aktor, re¿yser, autor scenariuszy teatralnych dla dzieci, od 36 lat szef artystyczny Teatru STOP S³upsk-Koszalin; wraz ze swoim zespo³em wystêpowa³ na wielu festiwalach w kraju i poza jego granicami.
Mieczys³aw Giedrojæ - aktor i wspó³twórca Polskiego Teatru Pantomimy BLIK, obecnie zwi±zany z Teatrem STOP; twórca i od 20 lat realizator w³asnego jednoosobowego Teatru Ma³ych Form w Bydgoszczy; wykonawca trudnej sztuki monodramów, które z powodzeniem od wielu lat prezentuje na scenach teatralnych; mim i klaun; realizuje warsztaty z plastyki cia³a i klaunady.
Teatr STOP jest obecnie teatrem edukacyjnym. Wywodzi siê z tak zwanego nurtu ”teatru alternatywnego” lat osiemdziesi±tych. Zespó³ ma charakter kameralny. Tworz± go aktorzy pracuj±cy w nim na sta³e, jak równie¿ wykonawcy innych grup artystycznych, którzy cyklicznie wspó³pracuj± z Teatrem. Siedziba grupy od ponad dwudziestu lat mie¶ci siê w Koszalinie. Poprzednie czterna¶cie lat Teatr funkcjonowa³ w S³upsku (od 1980 roku). Szefem Artystycznym zespo³u jest Miros³aw Gliniecki. Swoje programy Teatr STOP prezentuje dla dzieci i dla doros³ych; na scenie oraz w przestrzeni ulicy; w kraju i poza jego granicami. Teatralne spektakle pokazywane s± w ma³ych, nikomu nieznanych ¶rodowiskach, jak równie¿ na wielkich, presti¿owych festiwalach: EXPO Sewilla, Festiwal Narodów w Avignion, w³oski Festiwal Teatralny Piacenza i rosyjski na So³owieckich Wyspach Morza Bia³ego na dalekiej Podbiegunowej Pó³nocy.
PODCZAS KONFERENCJI CZYNNE BÊDZIE STOISKO Z WYDAWNICTWAMI REGIONALNYMI. DLA SZKÓ£
Projekt realizowany by³ przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie dziêki dotacji
z Ministerstwa Spraw Wewnêtrznych i Administracji