WARSZTAT TEATRALNO-DRAMOWY TEATRU STOP W DPS-ie w Czarnem

 

 

 

Dom Pomocy Społecznej w Czarnem 

 

      Warsztat Teatralno-Dramowy dla pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Czarnem zainicjowany został przez Karola Krzyżanowskiego - przedstawiciela Komisji ds. Profilaktyki Urzędu Miasta w Czarnem. 
       Z Teatrem STOP nawiązał współpracę w 1997 roku, by już w następnym roku realizować program "DEALER" w ramach profilaktycznych działań teatralnych dla młodzieży szkolnej. W 1999 roku wspólnie z Dyrektorką MGOK- Marzeną Kaczmarską (dzisiejsze Czarnieńskie Centrum Kultury) zaproponował Teatrowi STOP cykl wakacyjnych zajęć dramowych dla dzieci i młodzieży w świetlicach wiejskich: Wyczechy (27 VII), Bińcze (28 VII), Czarne MGOK (29 VII) i Nadziejewo (30 VII). Ukoronowaniem programu był spektakl stopowiczów "Mim i Clown" dla wszystkich uczestników zajęć (10 VIII - MGOK). 
       Teatr STOP w 1999 roku wystąpił w Czarnem jeszcze trzykrotnie: spektakl 
"O Clownadzie"
, "DEALER" oraz koncert muzyczny "Muzyka na brzegu".  Przedstawienie "DEALER" zaprezentowano również na scenie w miejscowym Zakładzie Karnym.

 

       Warsztat Teatralno-Dramowy zrealizowano na terenie Domu Pomocy Społecznej w Czarnem w dniach 3-7.01.2000r. Uczestniczyła w nich 20-osobowa grupa kobiet pracująca teatralnie z franciszkanką - siostrą Kingą. Warsztaty prowadził Mirosław Gliniecki - Szef Artystyczny Teatru STOP. 

 

        Dwa miesiące później (29 lutego 2000) grupa aktorek siostry Kingi już jako Grupa Pantomimiczna DPS-u zainaugurowała swoim spektaklem "Mały Książe" wg A. Saint-Exupéry powołaną przez Teatr STOP w Słupsku (Ośrodek Teatralny Rondo) 


SCENĘ  TEATRU  DLA  ŻYCIA 


Umożliwia  ona  prezentacje  twórcze  zespołów, wykorzystujących  w  swej  pracy  techniki  teatralne  i  dramowe  dla  osiągnięcia  celów  niekoniecznie  artystycznych, a istotnych społecznie. Chodzi tu o szeroko pojmowaną edukację, resocjalizację, rehabilitację, profilaktykę  i terapię. Takie działania teatralne stają się bardziej "życiowe",  a zarazem nie wykluczają  aktywności  twórczej  uczestników,  ich  przeżycia - współuczestnictwa - współtworzenia - refleksji. Zadania artystyczne nie muszą mieć i często nie mają charakteru pierwszoplanowego, co nie wyklucza ich jakości. Działania teatralne na Scenie w sposób wielce prawdopodobny mogą przybliżać nie tyle do sztuki, ile do ”życia”. Dzięki temu na tej Scenie wszyscy  mają   równe  szanse  znaczenia  swej  obecności i pokazywania jedyności tego świata. Świat jest jeden, ale  rozmaity . W  tej  rozmaitości  jego  siła i  bogactwo. 

 

       

Dotychczasowe spotkania warsztatowe w Czarnem:

       -   I Warsztat Teatralno-Dramowy w Domu Pomocy Społecznej        3-7.01.2000 r. 

       -   I Warsztat Aktorski w Zakładzie Karnym                                   13-16.07.2010 r. 

           

       

 

Warsztat Teatralno-Dramowy w DPS - Czarne'3-7.01.2000 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

 

 

 

Inauguracja SCENY TEATRU DLA ŻYCIA - Słupsk'29.02.2000

 

14

 

15

 

16

 

<< powrót do Terminarza